Jak si užít léto se zdravou kůží

16/06/2016

Léto  - pro mě je to doba prázdnin, dovolených, odpočinku a relaxu.

Vybavím si cestování, chvíle strávené u vody, na horách nebo na chalupě. Cítím vůni lesa po bouřce, seno na posečených loukách, mořský vzduch prosycený sluncem a slanou vodou.

Vidím tu nádheru letní přírody - slunce na obloze, květiny na loukách, zelené stromy , k tomu lenošení, opalování, koupání a dlouhé letní večery při posezení s rodinou a přáteli.

 

 

 

Díky dlouhým a slunečním dnům jsme mnohem více venku a vystavujeme svoje tělo působení slunečních paprsků a to nejen přímým opalováním, ale také při sportu, ve vodě i sezení ve stínu.

 

Všimli jste si někdy, jak se pokožka v létě mění ? Dochází k vysušování, poruchám pigmentace, někdy se spálí nebo se udělají puchýře. Často je šupinatá , dochází ke slunečním alergiím, vypadá starší, tvoří se vrásky a schází jí svěžest.

Proto je důležité ji chránit a pečovat o ni více než v jiných obdobích roku.

 

Co dělat a jak pečovat o své tělo v létě ?

 

1) Dostatečně a pravidelně pít - zejména čistou a pramenitou vodu , eliminujte sladké limonády a nápoje. Mějte pití stále při sobě, ať nedojde k dehydrataci . Výborné jsou i  čaje s osvěžujícím ovocem nebo bylinkami - dají se pít i teplé.

2) Střídejte pobyt na slunci a ve stínu nebo ve vodě a na suchu.

3) Používejte ochranu hlavy při dlouhém pobytu na přímém slunci - zabráníte tím úžehu, který se projevuje bolestí hlavy, horečkou a slabostí.

4) Používejte kvalitní ochranné opalovací prostředky na celé tělo, včetně hlavy.

5) Regenerujte svou pokožku večer po návratu domů použitím produktů po opalovaní a pro hydrataci pokožky.

 

 

 

Jaké pozitivní efekty má působení slunečních paprsků pro pokožku ?

 

- tvorba vitamínu D3 v kůži

- zesílení rohové vrstvy kůže

- ovlivňuje procesy látkové výměny

- uvolňuje endorfiny a psychicky nás vyladí

- podporuje léčbu některých kožních onemocnění

- dodává nám energii

 


Má naše pokožka schopnost přirozené ochrany ?

 

Záleží na fototypu - určuje se podle množství a uložení melaninu a dalších pigmentů v kůži

 

Fototyp I - velmi světlá pleť, rezavé vlasy, modrá nebo zelená barva očí, tvorba pih, málo pigmentu v kůži, nikdy se neopálí, vždy zčervená, neměl by se vůbec opalovat. Vlastní ochrana : 5-10 minut

Fototyp II - světlá pleť, pár pih, světlé vlasy, šedé či modré oči, málo pigmentu v kůži. Na slunci rychle zrudne, pomalé opálení, nikdy se neopálí do hněda. Vlastní ochrana : 10-20 minut

Fototyp III - středně světlá pleť bez pih, hnědé nebo tmavší blond vlasy, modré nebo hnědozelené oči. Často na slunci zrudne, poté jde do hněda, občas se spálí. Vlastní ochrana: 20-30 minut

Fototyp IV - méně citlivá, opálená pleť, tmavě hnědé nebo černé vlasy, tmavé oči. Opálí se bez větších problémů, spálí se jen výjimečně. Vlastní ochrana : 30-45 minut.

 

Jak chránit pokožku  před spálením a pečovat o ni po opalování?

 

Používat kvalitní ochranné prostředky na opalování a pro regeneraci. 

Dáte mi za pravdu, že při dnešním přetlaku nabídky sluneční kosmetiky, je těžké si vybrat. Pojďme si říct podle čeho se rozhodovat.

 

1) Obsahují chemické UV filtry - pohlcují UVA záření( běžné denní světlo, proniká hluboko do kůže a způsobuje mimo jiné vznik nádorů na kůži - melanomu ) a UVB záření ( sluneční )

2) Mají fyzikální ochranné faktory - odrážejí záření zpět jako mikroskopická zrcátka

3) Součástí jsou přírodní látky - antioxidanty chránící buňky v pokožce a podporující jejich regeneraci ( aloe vera, jojobový olej, vitamíny A,E a C )

4) SPF ochranný faktor - co znamená ? Např. jsme fototyp II - Přirozená ochrana 10 minut. Pak se spálíme. Použijeme-li SPF 20 u typu II počítáme :  20x10 minut = 200 minut / 60 = cca 3,5 hodiny na slunci s ochranným krémem SPF 20 při typu II.

5) Jsou voděodolné - kvalitní poznáte tak, že kápnete krém do vody , rozmícháte a krém se nerozpustí ( bílá voda ) - zůstane ve stejné konzistenci a můžete ho lžičkou vyndat ven.

6) Každý den po opalování použijte prostředky s vysokým stupněm hydratace a regenerace s chladivým efektem - kolagen, panthenol, produkty s vysokým podílem aloe vera, s kaktusovým extraktem pro uklidnění podrážděné pokožky.

7) Opalovací prostředky nanášejte cca 20 minut před pobytem na slunci - platí i o pobytu ve vodě. Kvalitní voděodolné prostředky nemusíte nanášet po každém koupání, stačí párkrát za den

8) V prvních dnech pobytu na slunci použijte vyšší ochranné faktory.

9) Čtěte složení, nenechte se oklamat reklamou nebo sluchu lahodícími slogany. Používejte zdravý selský rozum.

 

 

Přeji vám nádherné léto bez nehod. Vychutnejte si prožitky prázdnin a dovolených naplno a těším se na setkávání při projektu nedokonale dokonalý život  nad tématy, které přináší právě život.

 

Vaše Jana

www.janamyslivcova.com

#jmglobal  #nedokonaledokonalyzivot #krasazeny #leto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts

May 5, 2016

Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags
Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square