Dokonalost

05/05/2016

Slovo, které je skloňováno ve všech pádech, používáno ve všech jazycích světa a denně se s ním setkáváme v mnoha běžných situacích našeho života.  

Celý nápad a myšlenka napsat článek na téma dokonalost  přišla z ničeho nic, při jedné ranní procházce. Pozorovala jsem, jak se příroda probouzí a ta neustálá každodenní změna a krása kolem, kterou vidím, cítím, mohu si ji osahat, slyším ji, mi prostě připadá dokonalá a nádherná.

 

 

Říkala jsem si, stromy rostou, listy se rozvíjejí, květy pučí a neřeší, jestli tráva na zemi roste a jak přitom vypadá, jestli sedí ptáci v jejich větvích, zda lidé, procházející se kolem posuzují vzhled stromu, květů, listů. Prostě žijí tady a teď a svou jedinečností nám ukazují, jak krásné je být sám sebou.

 

Zamyslela jsem se nad slovem Dokonalost a v hlavě se mi začalo objevovat množství otázek:

 

Dokonalost - Co to je ? Kdo ji definoval ? Kde se bere ? Čím se měří ? Proč lidé chtějí být dokonalí a proč se kvůli tomu trápí ? S kým se porovnávají ? Jak vypadá taková dokonalost ?  Existuje vůbec ?

 

Zajímalo mě, jestli je definice dokonalosti a nahlédla jsem do slovníku.

 

Cituji:
„Dokonalost neboli perfektnost je stav dosáhnutí úplnosti, dokonání. Dokonalost tkví ve zbavení se jakékoli chyby nebo nedostatku, obsahuje všechno to, co patří k podstatě nějaké věci, co leží v ideji nějaké věci, co se požaduje touto ideou, co zodpovídá nějakému ideálu, co má být. Pojem dokonalosti závisí od toho, jaké významové útvary, zejména kategorie, intervenují v úvahách o ní. 

Dokonalost je povaha toho, co je dokonalé, tj. co je úplně dokončené a už není schopné žádného vývoje.

Proces být dokonalým anebo dosahování dokonalosti se nazývá zdokonalování. “

 

Čeština je jazyk tak úžasný, rozmanitý a nádherný, že mě zaujalo, kolika synonymy se slovo dokonalý dá vyjádřit, namátkou:bezvadný, vynikající, perfektní, stoprocentní, ideální, skvělý, naprostý, vzorný, úplný.

 

Ale vraťme se společně v čase o 10 let zpátky. Bylo mi 36 let.

 

Jako dnes si vzpomínám na osobu, která se jmenuje stejně jako já, ale je někým jiným než jsem teď já, Jana Myslivcová, o 10 let starší

        

       

Život jsem chtěla mít bez potíží, bez selhání, pracovala jsem ve farmacii. Chtěla jsem, aby všichni kolem mě byli spokojení, toužila jsem po uznání, pochvale. Chtěla jsem slyšet, jak jsem pracovitá, spolehlivá, úžasná a jak všechno skvěle zvládám…….

 

Prostě chtěla jsem vše dělat „dokonale „ a mít vše pod kontrolou.

 

 Byla jsem až odporně zodpovědná!

 

A výsledek ?

 

Nadváha, zdravotní potíže, smutek, nespokojenost, život pod tlakem, nespavost, každodenní silné migrény, někdy i 4 dny v kuse bez přestání, tuny léků na bolesti (v průměru 4 denně min. 4 dny v týdnu), zhroucení.

 

A co myslíte, fungovalo to? Byli spokojení lidé kolem mě, kvůli kterým jsem sebe likvidovala ? A co já ? Na jakém místě ve svých hodnotách jsem byla já ? Ano, ano až na konci. Je Vám to povědomé ?

 

Pochopila jsem, že nejde být dokonalou matkou, manželkou, milenkou, manažerkou, kuchařkou, uklizečkou, kamarádkou, přítelkyní a pohodovou babou, která se uvolní a jde se bavit.

 

 

A najednou, když už jsem byla opravdu na pokraji svých sil, ve mě cosi ruplo. Dala jsem výpověď v práci a víte co? Pustila jsem to. Skoro rok jsem byla doma, pustili jsme se do vylepšování bytu, jeli jsme na několik dovolených  - hory i moře, odpočívala jsem a změnila jsem pohled sama na sebe.

 

V té době  - jen začátek cesty ke změně a k tomu, abych si uvědomila, že svět plyne dál bez ohledu na to, jak moc na sebe tlačím a snažím se všechno stihnout a nezklamat druhé.

 

Od roku 2007 jsem už zaměstnaná nebyla. Pochopila jsem, že honit se za dokonalostí pro někoho je cesta do pekel a že už se nechci s nikým porovnávat, někoho dohánět, bavit se o věcech, které mě nebaví, jen proto, abych v očích lidí byla dokonalá a pěkně o mě mluvili. Nebo jsem si to alespoň myslela.  

Vím, že nemusím stíhat a zvládat vše – teď dámy mluvím tak trochu k vám – ruku na srdce, která z Vás je večer úplně hotová, protože se snaží vše stihnout a mít dokonalé? Byt, dům, děti, zahrada, prádlo, práce, podnikání, škola, školka, vaření, spravování, cvičení, abych vypadala, manžel, partner atd.… A druhá otázka – Co z toho máte, proč chcete být dokonalé ? Šlo by něco přesunout na druhé ? Nebo prostě jen některou činnost pustit ?

 

Mužům závidím, umí to, co my často ne – prostě se na to vykašlou.  Dnes cítím a vidím, že i my, ženy, už umíme zvolnit a vyhodnotit, že se z nás okolí neposadí na zadek jen proto, že jsme jako ze žurnálu a skvěle umíme zamaskovat únavu a kruhy pod očima a přitom se uvnitř klepeme, aby nikdo okolo nás nepoznal, co uvnitř opravdu cítíme a jak se bojíme reakcí okolí na naši osobu.

 

Jak jsem se zbavila smutku, pohrdání sama sebou, srovnávání se s ostatními ?

 

 

Poslouchám více svoje srdce – Když mi je z něčeho zle, zamyslím se proč a nedělám to.

 

Děkuji za vše, co mám – každé ráno. Usmívám se. Čtu pozitivní knihy.

 

Neporovnávám se s fotkami celebrit v časopisech. Fotoshop umí zázraky.

 

Poslouchám příjemnou hudbu a chodím tam, kde mi je dobře.

 

Nepotkávám se s lidmi, se kterými se cítím špatně a nosím oblečení, ve kterém se cítím dobře.

 

Nekoukám na televizní noviny a nečtu negativní zprávy v tisku a na internetu včetně sítí.

 

Že se práce beze mě neobejde? Věřte mi, že ano. Prošla jsem únavovým syndromem a mnohokrát jsem nemohla vstát z postele – a to se stalo v době důležité pro každého obchodníka - před vánoci. Víte, jak dopadl měsíc ? Lépe než předchozí. 

 

Doma nemusím mít denně naklizeno. Ocení to někdo? Přemýšlím… Ano, ale ...  :-).

Učím se více objímat Ty, o kterých tvrdím, že je miluji. 10 let jsem nadřazovala práci a povinnosti nad lásku, rodinu a čas strávený s nimi. Znáte to ?

 

Procházím se, zastavím se a jen dýchám. Zařadila jsem odpočinek do svého života – fyzický i mentální.

Učím se nepotlačovat emoce a pocity. Říkám více , co si myslím a co cítím.

 

Sem tam udělám něco, co bych dříve za žádných okolností neudělala – dnes už se neberu vážně. Ten pocit je osvobozující .

 

Dokážu se na věci a situace podívat zvenku a říct „ NO A ?

 

Závěrem se s Vámi podělím a budu citovat odpovědi mých kamarádů, kamarádek, obchodních partnerů, přátel a známých na otázku: „ Co je pro Vás dokonalost ?“

 

1)    Dokonalost je bezprostřední a uvolněná reakce na nedokonalost. Dokonalost je přijetí jakékoli nedokonalosti bez zbytečných keců a komentářů. Dokonalost je náš strach, naše posuzování, srovnávání se. Komplikace našeho jinak docela prima života.

2)    Dokonalost je harmonie prvotřídní kvality. 

3)   Ve svém věku už vím, že dokonalost není potřeba.    

4)    Řekla bych, že pohled na krb s plápolajícím ohněm a sklenka dobrého bílého vína a k tomu ještě někdo, s kým Ti je fajn.

5)    Synonymem pro dokonalost je bezchybnost, ale je to jako hledat jehlu ve velké kupě sena. Objektivně vlastně zřejmě neexistuje.

6)    Dokonalost jsem našla ve své dceři. Pro mě je dokonalost život, když vidím, jak se pomalu malilinký človíček vyvíjí, co všechno se musí učit a snažit se. Je neuvěřitelné, jak to je na tom světě zařízené. To je ten kousek dokonalosti, co chybí do šťastné rodiny.

7)    Pro mě je dokonalost zůstat sama sebou.

8)    Všechno z čeho má člověk úsměv na rtech a dobrý pocit.

9)    Káva a kniha. Slunečný den, rozkvetlá zahrada, sklenka vína s kamarádkami.

10) Harmonie

11) Dokonalé je s někým si v harmonii mlčet. 

12) Dokonalost je nuda!                                      

13) Slovo dokonalost nemám ráda, je to pro mě sterilita, nuda, hon za chimérou. Nejblíže k dokonalosti je pro mě příroda nezávisle na člověku. Pro manžela – kysané zelí. Je to něco, co dokáže dokonale lidem obrátit život, když mají pocit, že dokonalí nejsou, nemají dokonalé věci apod. Berlička slabochů a snobů.

 

A co Vy? Honíte se za dokonalostí nebo si dokážete užívat život naplno ?

 

Napište mi, co je pro Vás dokonalost ?

 

Připravuji pro vás semináře a setkání na toto téma. Těším se.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krásný a pohodový den bez tlaku.  :-)

 

Jana Myslivcová

 

www.janamyslivcova.com

#jmglobal

Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts

May 5, 2016

Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags